Skip to main content

Aktualności

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich

„Gramy dla Nikosia” - Charytatywny Turniej Piłki Nożnej

Już w najbliższą niedzielę 3 grudnia od godz. 10.00 w Hali Sportowej MOSIR „Olimpia” odbędzie się Charytatywny Turniej Piłki Nożnej „Gramy dla Nikosia”.

W turnieju wystąpi 11 zespołów, które zostały podzielone na 3 grupy:

Grupa A: SPI RYT, MOSIR/URZĄD MIASTA, EMERITOZ BANDITOS, FAWORKI

Grupa B: STARE WYGI, MŁODE PYKANKO, SUCHOGÓRSKA MOC, KOKSIKI

Grupa C: PEJKANKA REPREZENTACJA, POLICJA, CZARNA PERŁA

 

Spotkania w grupa A i B trwać będą 12 minut, natomiast w grupie C 15 minut. Awans do następnej fazy uzyskają po dwa zespoły z każdej grupy. Gramy 4 zawodników w polu + bramkarz. Maksymalna ilość zawodników w zespole to 12 osób.

Zakończenie turnieju planowane jest na godz. 15.30. Wpisowe od drużyny 300 zł.

W trakcie turnieju będzie możliwość zakupienia kawy, herbaty, ciasta a całość dochodu zebranego podczas imprezy przeznaczona zostanie na leczenie Nikosia.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ.............................

Nikoś urodził się 6 lat temu jako skrajny wcześniak w 24 tygodniu ciąży z wagą 500g. Przeszedł bardzo wiele, dzielnie walcząc o życie.

Obecnie, od 6 lat właśnie, dzielnie walczy o swoją przyszłość i zdrowie. Choruje na padaczkę, dysplazję oskrzelowo - płucną, ma hipoplazję móżdżku, w wyniku której ma silne zaburzenia równowagi i motoryki małej. Ma także zaburzenia integracji sensorycznej, zaburzenia żywieniowe. Jest pojony i częściowo żywiony strzykawką. Nikoś ma także niedomykalność szpary głośni, nie mówi, porozumiewamy się podstawami języka migowego.

Średni miesięczny koszt to około 5 tysięcy złotych.

Urodzony w 24 tygodniu ciąży z wagą 500g. Reanimowany I zaintubowany na ponad 3 miesiące. Na ścisłym oiomie spędził pół roku. W tym czasie miał operację retinopatii wcześniaczej (oczka) i serduszka a dokładniej zamykany przewód tętniczy Botalla. Wspomnienia I wielka blizna na lewej łopatce pozostały do dzisiaj i będą na zawsze....Ponadto na oiomie przeszedł dwie ciężkie sepsy, skrzeplinę w serduszku, ciężkie próby rozkarmiania..

 

W wieku 18 miesięcy z jakiegoś powodu przestał spać. Nocne napady, wybudzenia z płaczem i niemym krzykiem (Nikoś z powodu długotrwałej intubacji bardzo długo był bezgłośny) trwały do niedawna. Rodzice Nikosia zwiedzili całą Polskę i lekarzy różnej specjalności szukając pomocy. Dopiero kilka miesięcy temu potwierdzona została ciężka padaczka. 

Dodatkowo Nikoś ma opóźnienie psychoruchowe, wyżej wspomniane zaburzenia odżywiania (jest pojony strzykawką) silne zaburzenia integracji sensorycznej. Dodatkowo Nikoś choruje na dysplazję oskrzelowo - płucną, refluks gardłowo - przełykowo - żołądkowy, ma niedomykalność szpary głośni, nie mówi. 

Oprócz tego jest silnie krótkowzroczny, ma hipoplazję móżdżku przez co ma zaburzenia równowagi, zatacza się, przewraca, wypuszcza z rączek przedmioty. Nikoś ma adhd i autyzm atypowy.

Obecnie Nikoś ma prawie 7 lat. Od urodzenia każdy jego dzień to rehabilitacje, terapie, ćwiczenia. Całe nasze życie podporządkowane jest chorobom i zaburzeniom . Ale nie narzekamy! Kochamy naszego syna nad życie i każdego dnia walczymy o jego przyszłość. 

Nikoś uczęszcza do przedszkola terapeutycznego, w którym poza normalną edukacją, każdego dnia ma co najmniej jedną bądź kilka terapii. Poza tym Nikoś ma jeszcze dodatkową rehabilitację ruchową, rehabilitację na basenie, hipoterapię, neurologopedę a za kilka dni rozpocznie kolejną: terapię ręki. 

Wszystko to ogromne koszty. Dodatkowo Nikoś potrzebuje specjalistycznych leków I najlepszych suplementów. Badania lekarskie, konsultacje, terapie a także paliwo na dojazdy na terapie I do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie neurologicznie leczony jest Nikoś i cyklicznie odbywa kontrole na oddziale. 

 

MOSiR w sieci